A lényeges (korábban addicionális) hozzájárulás kapcsán valamennyi lehetséges körülmény figyelembevétele szükséges ahhoz, hogy a hozzájárulás jogszabályoknak való megfelelősége megállapítható legyen. Az auditáló szervezet hitelesítési tevékenységének célja, hogy a Hivatalhoz a jogszabályi feltételeknek mindenben megfelelő megtakarítások kerüljenek bejelentésre. Ki kell emelni, hogy a hitelesítő szervezet objektív felelősséggel tartozik a hitelesítésért, tehát ha a Hivatal bármely okból megállapítja, hogy az adott megtakarítás nem megfelelően került megállapításra, a Hivatalnak nincs mérlegelési lehetősége a jogszabály szerinti jogkövetkezmények kiszabása kapcsán.
A hitelesítő szervezet hitelesítésével igazolja, hogy az energiamegtakarítást a szabályoknak megfelelően állapították meg. Ennek a feladatnak részét képezi az esetleges alternatív szakpolitikai intézkedések igénybevételének vizsgálata. Ha a Hivatal ellenőrzése során megállapítja, hogy a bejelentett energiamegtakarítás, vagy annak egy része nem megfelelően lett megállapítva, a hitelesítő szervezettel szemben a jogszabály szerinti jogkövetkezmények mérlegelés nélkül alkalmazandók. Ilyen esetben a hitelesítő szervezet polgári jogi úton kereshet kártérítést. Erre az esetre javasolt a hitelesítés kiadását megelőzően az alternatív szakpolitikák párhuzamos felhasználására irányuló kifejezett nyilatkozat/ok beszerzése a beruházás megvalósításában részt vevő szereplőktől, vagy a hitelesítést kérő felhívása, hogy szerezze be ezen nyilatkozatot vagy nyilatkozatokat.
Az Ehat.tv. 15/A. § (1) és (5) bekezdéséből következően az energiamegtakarítás megállapítása az érintett energiahatékonyság-javító intézkedésekből származó teljes energiamegtakarítás megállapítását jelenti. A hitelesítés pedig a teljes energiamegtakarítás megállapítása során alkalmazott átváltási tényezők, számítási módszerek és elvek megfelelőségét, valamint az ezek alapján megállapított teljes energiamegtakarítás mértékét igazolja.
A hitelesítési dokumentumban az energetikai auditban szereplő vagy az intézkedési jegyzék alapján megállapított teljes energiamegtakarítás mennyiségének kell szerepelnie és a hitelesítésnek arra kell kiterjednie. Amennyiben a hitelesítési dokumentumban nem ez a mennyiség szerepel, akkor a hitelesítési dokumentumot ki kell javítani. A hitelesítő szervezetnek az energiamegtakarítás hitelesítését követően haladéktalanul és teljeskörűen rögzítenie kell az energiamegtakarítás adatait a https://ekr.mekh.hu/ adatgyűjtő rendszerben.
Egy adott beruházásból, intézkedésből származó teljes éves megtakarítási mennyiségből egy adott kötelezett által átruházás útján megszerzett részmennyiség nem tárgya a hitelesítésnek, az csupán egy átruházási szerződés kötelező tartalmi eleme. A hitelesítőnek nem áll fenn a felelőssége arra nézve, hogy a megbízója hány részre darabolja és hány részletben értékesíti az általa hitelesített megtakarítást.
2022. július 1-től jön létre a hitelesített energiamegtakarítások nyilvántartása, amely többek közt arra is hivatott, hogy adott beruházásból származó hitelesített megtakarítási mennyiség feldarabolása visszakövethető legyen, és az eredeti mennyiségnél ne értékesíthessen többet annak jogosultja.
A hitelesítő szervezet több energiahatékonyság-javító intézkedésből vagy beruházásból származó energiamegtakarítást egy energetikai auditba foglalhat, vagy azokról egy hitelesítési dokumentumot állíthat ki (azaz tömbösíthet), ha az intézkedések/beruházások vonatkozásában megállapított energiamegtakarítás mértékét befolyásoló összes feltétel azonos, különös tekintettel az alábbiakra: