A program célja az ipari parkok által felhasznált energia növekvő részének saját maguk által történő előállítása megújuló energiaforrásokra támaszkodva. Ezáltal csökkenthető az ipari parkok hálózatról történő vételezése, továbbá az ipari parkokban működő vállalkozások energiaköltsége. Ily módon a program hozzájárul egyrészt a biztonságosabb és kiszámíthatóbb árú energiaellátáshoz, másrészt –összhangban az európai uniós éghajlati és energia célokkal – az ipari dekarbonizáció erősítésével ipar fenntarthatóságának javításához is. Az iparfejlesztési törekvések és a bővülő villamos energia igény kapcsán elsődleges a hálózati terhelés mérséklése részint energiamegtakarítással, részint megújuló energiaforrások saját fogyasztás fedezését biztosító alkalmazásával és decentralizált energiarendszerek kialakításával. Jelen program az ipari parkok számára teszi lehetővé a saját energiaellátásuk fokozását.
A rendelkezésre álló teljes pályázati keretösszeg: 201,19 milliárd Forint.
Benyújtás ideje Várhatóan 2024. Q1, a végleges pályázati felhívást meghirdetését követően kerül meghatározásra
Támogatás intenzitása: Maximum az összes elszámolható költség 50%-a.
Megvalósítási időszak: Legkésőbbi befejezési dátum várhatóan 2026. Q2
A pályázat indításához energetikai preaudit, a zárásakor pedig egy záró audit szükséges, hogy az elért megtakarítások energetikailag hiteles módon igazolhatóak legyenek.
➢ Megújuló energiaforrások (villamos energia és/vagy hő egyaránt) alkalmazása:
Technológiai oldalról bármilyen mix alkalmazásra kerülhet, viszont kiemelten fontos szempont az egyes technológiai elemek egymás közötti és a kereslettel való összhangjának megteremtése. Az ipari parkok alapinfrastruktúrájának részeként javasolt olyan kapacitások létesítésének támogatása, melyek a park privát, zárt energiahálózatán belül, a kapacitáshiányos országos energiahálózatra történő csatlakozás nélkül, elsősorban szigetszerű üzemben biztosítják a betelepült vállalkozások számára a megújuló alapú energiaellátást, mindezt kedvező árszinten és fenntartható módon, hiszen működésük során növekvő arányban támaszkodnak helyben megtermelt, zöld energiára. A beruházásban ipari méretű hőszivattyúk és maradékhő hasznosítását célzó egyéb tevékenységek is elszámolhatók.
➢ Kiegészítő energetikai beruházások és energiatárolói kapacitás kiépítése:
A megújuló alapú energiatermelési infrastruktúra alapvető részeként indokolt villamosenergia tároló kapacitás és energiamenedzsment rendszer létesítése is, mely képes kiegyensúlyozni a parkon belüli felhasználás szükséglet és termelési kapacitás időben eltérő jelentkezését, illetve a megújuló energiaforrás használatából eredő ingadozásokat.
➢ Mikrogrid hálózatfejlesztés IT fejlesztési elemekkel:
Az alkalmazott megújuló energiaforrás mix mellett legalább annyira fontos az energiatermelés és felhasználás optimalizálását biztosító szoftveres vezérlés minősége, amely biztosítja a leghatékonyabb energiafelhasználást. A mikrogridek ipari parkon belül kerülnek kialakításra automatizálási megoldások alkalmazásával.
Kiválasztás : Standard pályázat útján elosztásra kerülő vissza nem térítendő támogatás. Támogatásra jogosult az „Ipari Park”, illetve „Tudományos és Technológiai Park” cím birtokosai, amelyek a támogatási kérelem benyújtásakor rendelkeznek „Ipari Park”, „Tudományos- és Technológiai Park” címmel, továbbá az „Ipari Park” címet viselő szervezet (önkormányzat vagy gazdasági társaság), „Ipari Park” cím területi hatálya alá tartozó ingatlan vagy felépítmény tulajdonosa (betelepült vállalkozás), az „Ipari Park”, illetve „Tudományos és Technológiai Park” üzemeltetői és a ezen szervezetek konzorciuma. A pályázatok szakmai értékelését az Ipari Park Tanács végzi.
Több mint 100 elégedett ügyfél – Prudens szakértői szolgáltatás – 105 millió kWh igazolt energiamegtakarítás!