A Pályázat célja zöld ipari gyártók kapacitások és szolgáltatások létrehozása, fejlesztése. Magyarországon bizonyos technológiák egyelőre csak a felhasználói oldalon vannak jelen, ugyanakkor a hazai vállalatok részéről megvan a potenciál a különböző megújuló technológiák gyártására, sőt fejlesztésére is. E potenciál gyakorlati kihasználását segíti jelen beruházás, melynek eredményeként egyre több vállalkozás válik képessé a zöld gazdasághoz szükséges korszerű technológiák (pl. megújuló energiák hasznosítását szolgáló berendezések) gyártására, kapcsolódó szolgáltatások (pl. karbantartás, szerviz) nyújtására.
Olyan gyártókapacitás-fejlesztés és szolgáltatás bővítés (pl. átállás gázkészülékek szereléséről hőszivattyúk telepítésére és karbantartására) támogatható, melynek eredményeként az előállított termék vagy szolgáltatás hozzájárul a zöld átálláshoz. A támogatás kizárólag olyan berendezések, anyagok és termékek gyártására, illetve kapcsolódó szolgáltatásoknyújtására biztosítható, amelyek az alábbi tevékenységeket segíti elő zöld technológiaváltással:
➢ megújuló energia hasznosítása a villamos energia előállításban és hőtermelésben, energiahatékonyság növelése (gázkészülékek kivételével),
➢ a villamos energia hálózat fejlesztése,
➢ felhasználó oldali eszközök és szolgáltatások kiaknázása (demand side management alkalmazások),
➢ maradékhő hasznosítása,
➢ energiatárolás,
➢ biogáz és biometán előállítása és kezelése,
➢ hidrogén és származékainak előállítása és felhasználása,
➢ alternatív zöld mobilitáshoz kapcsolódó tevékenységek (pl. járműgyártás, töltőberendezések gyártása),
➢ illetve mindezen funkciók működtetéséhez szükséges informatikai alkalmazások telepítése.
A fejlesztés keretében az új megújuló energia berendezések, alkatrészek és egyéb zöld technológiák előállítását célzó gyártókapacitás létrehozása mellett lehetőség van a meglévő gyártókapacitás fejlesztésére és kapacitásának növelésére is a szükséges technológiaváltás segítségével.
A rendelkezésre álló teljes pályázati keretösszeg: 200 milliárd Forint.
Benyújtás ideje: Várhatóan 2024. Q1, a végleges pályázati felhívást meghirdetését követően kerül meghatározásra
Támogatás intenzitása: Maximum az összes elszámolható költség 50%-a.
Megvalósítási időszak: legkésőbbi befejezési dátum várhatóan 2026. Q2
Fontos, hogy a pályázat indításához energatikai preaudit, a zárásakor pedig egy záró audit szükséges, hogy az elért megtakarítások energetikailag hiteles módon igazolhatóak legyenek.
➢ új (termelő-) eszközök, gépek beszerzése, új vagy meglévő technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása vagy bővítése, beleértve az automatizált termelési rendszerek fejlesztését,
➢ infrastrukturális és ingatlan beruházás (meglévő gyártókapacitás fejlesztés esetében kizárólag bővítés, átalakítás, korszerűsítés),
➢ kísérleti fejlesztés, illetve
➢ kizárólag kiegészítő jelleggel (ha a fenti első pont szerinti tevékenységet közvetlenül szolgálja) megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása, melyek célja a gazdasági-termelési folyamatok és az üzemen belüli energiaigények fedezése megújuló energia előállításával.
Kiválasztás: A beruházás pályázatos formában kerül meghirdetésre standard kiválasztási eljárással
Több mint 100 elégedett ügyfél – Prudens szakértői szolgáltatás – 105 millió kWh igazolt energiamegtakarítás!