Az energiahatékonyságról szóló törvény 2016. december 21-ei módosítása alapján meghatározott energiafogyasztású vállalkozásoknak legalább egy, munka- és társasági jogilag független energetikai szakreferenst kell igénybe venniük. A szakreferensi szolgáltatással kapcsolatos legfontosabb tudnivalók az alábbiakban olvashatók.
Energetikai szakreferensi szolgáltatási tevékenységet természetes személy és gazdálkodó szervezet egyaránt elláthat. A tevékenységnek vannak kizárólag természetes személyhez, illetve természetes és jogi személyhez egyaránt köthető feltételei. A gazdálkodó szervezet energetikai szakreferensnek kizárólag akkor minősülhet, ha vele az energetikai szakreferensi tevékenység végzésére jogosult természetes személy munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban vagy társasági jogi jogviszonyban áll.
A tevékenység ellátásához a jogszabályok általános feltételeket írnak elő a természetes személy szakmai képzettségére és igazolt szakmai gyakorlatára vonatkozóan. Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Ehat.tv.) az energetikai szakreferensi szolgáltatási tevékenység végzéséhez a természetes személy számára – szakmai képzettségére és igazolt szakmai gyakorlatra vonatkozóan – a következő feltételeket határozza meg:
Továbbá elfogadható az alapképzésben szerzett
2) Rendelkezik legalább 3 év, energetikai területen szerzett mérnöki szakmai gyakorlattal;
3) Az Ehat tv. 39. § szerinti szakmai vizsgát teljesítette.
Szakmai gyakorlati időként elismerhető az energia-gazdálkodással vagy energia-termeléssel kapcsolatos munkajogviszony, közszolgálati, kormányzati szolgálati vagy állami szolgálati jogviszony közép- és felsőoktatásban folytatott oktatói tevékenység, tervezői, tanácsadói vagy szakértői tevékenység. A gyakorlati idő igazolására az Ehat. vhr.-ben meghatározott előírások irányadók, amely szerint a szakmai gyakorlat igazolásaként a tevékenység igazolására kiállított közokirat vagy teljes bizonyító erejű magánokirat fogadható el (munkáltatói igazolás, munkavégzésre irányuló szerződés, megbízási szerződés vagy megbízó szervezet általi igazolás), amely tartalmazza a gyakorlat időtartamát, a folytatott tevékenység leírását.
Hangsúlyozandó, hogy az Ehat. tv. átmeneti rendelkezései szerint a szakmai vizsgát első alkalommal 2017. június 30-ig kell teljesíteni.
Az energetikai szakreferens számára Ehat. tv. 28. § (3) bekezdése éves továbbképzési kötelezettséget is meghatároz, továbbá ötévente szakmai megújító vizsgát kell tenni. Ezen kötelezettségek teljesítési határideje első alkalommal 2017. július 1-jétől állnak fenn.
A szakmai vizsga és a megújító szakmai vizsga, továbbá a szakmai továbbképzések megszervezésére kizárólag az Ehat tv. 37-39. §-aiban meghatározott közreműködő szervezetek jogosultak. A közreműködő szervezetek névjegyzéke a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal energiahatékonysági honlapján elérhető, az Energetikai audit rovatban.
A vizsgákat megelőző felkészítő tanfolyamok szervezéséről a közreműködő szervezetek gondoskodnak, amelyeken a részvétel nem kötelező.
Az energetikai szakreferensekre vonatkozó részletes szabályokat az Ehat. tv. 21/B. §-a, továbbá az Ehat. vhr. 7/A.§ és a 7/B.§-ai tartalmazzák.
Az energetikai szakreferens igénybevételéről a kötelezett gazdálkodó szervezeteknek 30 napon belül tájékoztatniuk kell a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalt, amelyet a MEKH_ESZAKREF nyomtatvány útján tehetnek meg.
Több mint 100 elégedett ügyfél – Prudens szakértői szolgáltatás – 105 millió kWh igazolt energiamegtakarítás!